Slide background

Piechowicki Ośrodek Kultury pięknieje na koniec roku

Mimo tego, że jeszcze 20 lat temu nikt widział możliwości podźwignięcia budynku Piechowickiego Ośrodka Kultury z zapaści, w której się znalazł ze względu na zły stan techniczny, dzisiaj budynek ten jest już w niezłym stanie. Sukcesywne remonty prowadzone od 2004 roku małymi kroczkami przyniosły zdecydowaną poprawę stanu technicznego. Wszystkie 3 kondygnacje budynku POK o łącznej powierzchni 762 m² zostały nie tylko wyremontowane, ale i właściwie zaadoptowane na potrzeby działalności kulturalnej. Największy jednak zakres prac remontowych przeprowadzono w minionych trzech latach, w których to POK otrzymał wsparcie finansowe w postaci dotacji celowej z budżetu Miasta Piechowice. Były to prace polegające na:

* 2018r – likwidacji barier architektonicznych na parterze budynku Piechowickiego Ośrodka Kultury poprzez przebudowę holu i wejścia do sali widowiskowej,

* 2019r - wymianie stolarki okiennej oraz kapitalnym remoncie WC w budynku Piechowickiego Ośrodka Kultury ,

* 2020r - wykonanie elewacji tylnej i bocznej ściany budynku Piechowickiego Ośrodka Kultury.

Patrząc dzisiaj na tylną i boczną elewację budynku POK, aż chce się powiedzieć- zobaczcie jak pięknie wygląda POK od strony ul. Nadrzecznej. Na tym jeszcze nie koniec dobrych wiadomości na temat stanu technicznego POK-u. W czasie zamknięcia budynku z powodu COVID -19 załoga POK samodzielnie przeprowadziła renowację starych i mocno zniszczonych schodów drewnianych łączących parter z II piętrem ośrodka kultury. Balustrady, tralki, podstopnie oraz pochwyty zostały oczyszczone z kilku warstw farby olejnej i pomalowane impregnatem do drewna. Z pomocą stolarza wymieniono metalową kratkę udającą balustradę I biegu schodów na drewnianą, a całość zwieńczyły kuliste uchwyty. Wszystkie te prace były możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony Gminy Piechowice oraz dzięki ponadprzeciętnym umiejętnościom i wielkiej pracowitości kobiecej załogi POK.

Dlatego w tym miejscu serdecznie dziękuję za wsparcie moich starań Burmistrzowi i radnym Rady Miasta Piechowice oraz wspaniałym paniom, które pracują w Piechowickim Ośrodku Kultury. Naszym mieszkańcom obiecuję natomiast, że w roku 2021 dołożę wszelkich starań, aby frontowa elewacja ośrodka kultury była równie piękna jak tylna. W kontekście remontu frontowej ściany budynku kilkakrotnie byłam już pytana „Co będzie z muralem?” Odpowiadam – mural zostaje !

Anna Kalisz
Dyrektor Piechowickiego Ośrodka Kultury