Slide background

POZNAJ PIECHOWICE

Piechowice: Magiczny Świat Kryształu
Piechowice (do 1945 r. niem. Petersdorf) to gmina miejska w powiecie jeleniogórskim w województwie dolnośląskim, położona między szczytami Karkonoszy, a grzbietami Gór Izerskich, na wysokości 360-480 m n.p.m. Granica administracyjna sięga aż do wysokości 1509 m n.p.m., gdzie znajduje się drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy - Wielki Szyszak. Miejscowość założono jako wieś łańcuchową na przełomie XIII i XIV wieku. Prawa miejskie Piechowice uzyskały dopiero w 1967 r., przy czym sąsiednie wsie (Górzyniec, Michałowice, Pakoszów, Piastów i przejściowo Jagniątków) jako osiedla znalazły się w obrębie nowopowstałego miasta. Geneza miejscowości wiąże się z Hansem Paterem, który zbudował młyn na terenie dzisiejszych Piechowic - stąd też nasiębierne koło młyńskie w herbie i nazwa miejscowości. Późniejsze wieki przyniosły rozwój szklarstwa. Nowoczesny przemysł pojawił się w Piechowicach w XX wieku wraz z rozwojem sieci kolejowej. Z uwagi na brak działań wojennych, w czasie II wojny światowej przeniesiono do Piechowic produkcję z niektórych zakładów z Berlina. Pozostały z tego okresu bunkry w Cichej Dolinie - obecnie znane w Polsce siedlisko nietoperzy.
Piechowice stanowią doskonałe miejsce do uprawiania turystyki przez cały rok. Każdy, kto zechce aktywnie wypocząć, właśnie z Piechowic powinien wyruszyć pieszo lub rowerem szlakami turystycznymi, których węzeł znajduje się w centrum miasta. Na terenie Gminy przebiega wiele szlaków turystycznych PTTK i ścieżek rowerowych. W granicach miasta znajduje się Wodospad Szklarki, Śnieżne Kotły oraz Złoty Widok. Miłośnicy przyrody z pewnością chętnie zobaczą 700-letni cis znajdujący się w Piechowicach Dolnych, Rezerwat Krokusów na Osiedlu Górzyniec, Bobrowe Skały i Skalny Tunel - dojazd na Osiedle Michałowice. Na terenie Gminy znajdziemy też zabytki architektury sakralnej - neoromański Kościół Parafialny z lat 1909-1911 oraz gotycko-barokowy Kościół filialny Bożego Ciała w Piastowie, wzniesiony w początkach XVI wieku. Piechowice znane są także z historii papiernictwa, którego tradycje sięgają drugiej połowy XVII wieku.

Piechowice to ,,Magiczny Świat Kryształu”, w którym możemy w jednej z nielicznych już, działających hut szkła kryształowego - hucie „Julia” poczuć żar hutniczego pieca oraz zobaczyć jak od l50 lat powstają kryształy. Tradycje szklarskie są również kontynuowane w Pracowni Artystycznego Grawerowania Szkła P. Małgorzaty Sztabińskiej. Niezwykle atrakcyjne, szczególnie o zmierzchu, prezentuje się ,,Szklany Ogród”, gdzie szkło przenika granit i w którym atrakcje miasta podziwiamy w szklanych taflach, wykonanych w technologii laserowej 3D - podświetlanych diodami LED. W Michałowicach swoją pracownię ma wybitny malarz P. Paweł Trybalski, działa tutaj także Teatr Nasz i Teatr Cinema.

Piechowice to miejsce natchnienia wielu artystów, wielowiekowych tradycji szklarskich i osobliwości przyrody, to miejsce tajemniczych legend i opowieści o skarbach, zaginionym ,,Złotym pociągu" a nawet - jak opowiadają co odważniejsi - miejscem ukrycia bursztynowej komnaty.

Gmina posiada bogatą bazę noclegową. Na jej terenie można znaleźć miejsca noclegowe na każdą kieszeń - od schroniska, ośrodka wypoczynkowego, pokoju w gospodarstwie agroturystycznym, po hotel czterogwiazdkowy, czy luksusowy apartament w Pałacu Pakoszów.

Serdecznie zapraszamy do Piechowic.